Museum Oversight Board

Meetings

  • 9:00am
  • Fourth Wednesday of each month

Members

There are five appointed by council for three-year terms. No member can be an elected public official or a member of the Museum Board, nor any person who is related by blood or marriage to any city or county official or any Museum Board member.

  • Joseph Marmaud (District I appointee)
    Term expires on January 1, 2027
  • Vacancy (District III appointee)
    Term expires on January 1, 2026
  • Vacancy (District IV appointee)
    Term expires on January 1, 2027
  • Marvin Huffman (District II appointee), President
    Term expires on January 1, 2025
  • Hannorah Harrah (Mayor appointee)
    Term expires on January 1, 2026

About the Board

These board members oversee the money generated by the property tax passed by the voters on 11-2-1948 for the purpose of operating, maintaining, improving, and supervising a municipal museum.